Dieťa je dar.
dieťa je dar . sk

10 tipov pre lepšie zaspávanie a kvalitnejší spánok

10. 12. 2013

"Maminka, ocko, nie hajiiiiiii!" Tiež to poznáte?  Niekedy je to pre nás veľmi únavné, po náročnom dni deti ešte uspávať. Skúsme však prejsť z režimu uspávania na režim pokojného zaspávania. Nech Vám predstavu pokojného večera neprekazí vyčerpanosť a únava. Možno Vám pomôže našich 10 tipov:


 10 tipov pre lepšie zaspávanie a kvalitnejší spánok:

1.) Sám sa upokojiť pred tým ako dieťa ide spať. Ak z nás cíti nervozitu, nepokoj alebo vnútorný tlak - bude pravdepodobne robiť všetko iné ako spať. Deti sú veľmi vnímavé na naše vnútorné nastavenie a na naše emócie, preto by sme pred spaním mali (aj pre naše vlastné psychické zdravie) odložiť všetku nervozitu a všetky starosti.

2.) Nepozerať pred spaním televízor či  hrať počítačové hry - poskytujú dieťaťu príliš veľa podnetov a obrazov, ktoré nemusí vedieť vnútorne spracovať.

3.) Nevečerať tesne pred spaním, plné bruško môže spôsobovať zlé zaspávanie aj zlé sny. Navyše, ak je telo celú noc zaneprázdnené trávením nemá čas si oddýchnuť ani čas sa regenerovať. Ráno sa z tohto dôvodu môže tiež dieťaťu zle vstávať.

4.) Opakujúci sa večerný rituál (kúpanie/sprcha, malá masáž, rozprávočka/modlitbička).

5.)  Voňavý olejček po kúpaní (napr.: upokojujúca levanduľa - najlepšie kvapka prírodnej silica v kvalitnom čistom mandľovom oleji).

6.)  Upokojujúci bylinkový čaj určený pre deti (dostať v predajniach so zdravou výživou).

7.) Uložiť spať obľúbené hračky

8.) Talizman na zaspávanie - macko, "lapač snov" alebo symbolický "ochranca". Môžete spolu s dieťaťom zavesiť anjelika/vílu/škriatka nad postieľku a porozprávať dieťaťu príbeh o tom ako anjeli/víly prinášajú pekné sny a nepustia k nemu žiadne chmáry.

9.)  Bylinkové vrecúško pod vankúšik (na spánok najlepšie levanduľové).

10.) Rozprávky (aj vymyslené :)) o dobrom spánku, o tom aký je spánok dôležitý a zdravý, ako sa naše telo regeneruje počas spánku atď.Prajeme sladké sníčky pre rodičov i pre detičky :) Autor článku: Luna Regina Koch

Tento text bol originálne publikovaný prostredníctvom www.dietajedar.sk a je možné ho v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s menom autora a aktívnym odkazom na túto webovú stránku.